Książki do nauki koreańskiego part I

Ze względu na duże zainteresowanie tematem postanowiłyśmy opisać kilka książek z których korzystamy przy nauce koreańskiego lub korzystałyśmy na jej początkach.

W księganiach i bibliotekach wybór książek jest ogromny i często nie wiadomo czego się chwycić przy wyborze podręcznika. Wiele z dostępnych książek jest przeznaczonych do zajęć z lektorami, część napisana jest tylko i jedynie po koreańsku, a część idealnie nadaje sie do samodzielnej nauki.

Zacznijmy od książek, które stoją u nas na półkach.


서울대 한국어 
Seoul University. Koreański
Jest to jeden z chętniej używanych podręczników na uniwersytetach w Korei. Jasno i przejrzyście wytłumaczona gramatyka plus słowniczek z angielskim tłumaczeniem nowych słów. Dodatkowo dużym plusem jest dołączona płyta CD na której nagrane są nie tylko czytanki i zadania ze słuchania, ale również wymowa. Każdy poziom jest podzielony na 2 części A i B oraz do każdego podręcznika osobno są ćwiczenia. Bez bicia mogę przyznać, że jest to moja ulubiona książka spośród wszystkich z jakich uczyłam się do tej pory.

Czy nadaje się do samodzielnej nauki w domu? Zdecydowanie TAK

Cena: 20 000원


쉽게 배우는 한국어
Easy Learning Korean Jedne z moich pierwszych książek do nauki. Jest ona po koreańsku, zasady gramatyczne również są po koreańsku i seria podzielona jest na osobne działy. Mamy więc książkę skupiającą sie na czytaniu i pisaniu, tylko na czytaniu, słuchaniu i mówieniu, tylko na rozmowie. W księgarniach widziałam również książki  do gramatyki z tej serii.
Nie każda z książek posiada płyte CD.

Seria jest całkiem w porządku, ale ze względu na objętość wszystkich części łącznie nie opłaca się jej zamawiać za granice.

Czy nadaje się do samodzielnej nauki w domu? Może być jednak bardziej polecałabym dla osób na wyższym poziomie chcących podszkolić konkretne umiejętności.

Cena: 15 000 ~ 17 000원


아름다운 한국어
Beautiful Korean 
Nieduże objętościowo książki podzielone na 2 lub 3 części w zależności od poziomu. Każdy poziom składa się z gramatyki, czytania, słuchania, mówienia i pisania. 
Każda książka zawiera płytę CD oraz możliwość dokupienia osobnej książki z ćwiczeniami. Początkowo używaliśmy tego podręcznika na Kwangwoon University, ale szybko zmienili go nam na koreański z Seoul Univeristy . Książka nie jest zła, gramatyka jest wyjaśniona jednak bardzo ogólnikowo, a słownictwo po każdej lekcji jest tylko wypisane po koreańsku. Dlatego też trzeba spędzić więcej czasu tłumacząc nowe słówka. 

Czy nadaje się do samodzielnej nauki w domu?  Średnio. Książka jest przejrzysta i gramatyki są ładnie wydzielone, jednak czas jaki trzeba spędzić na tłumaczeniu słownictwa zabiera nam czas na nauke. 

Cena: 18 000원 


Get it Korean
Kyunghee University 

Moje pierwsze podręczniki po zaczęciu nauki na kursie koreańskiego w Korei. w tym wypadku jest to podręcznik typowo szkolny i ciężko przez niego przebrnąć bez wykładowcy. Gramatyka jest wyjaśniona bardzo pobieżnie na jednej stronie, a reszta to już ćwiczenia i zadania. Pierwszy i drugi poziom zawiera angielskie tlumacznie gramatyki, pozostałe juz tylko koreańskie. 
Seria podzielona jest na poziomy oraz tematycznie na czytanie, słuchanie, pisanie oraz mówienie. 

Czy nadaje się do samodzielnej nauki w domu?  Odradzamy 

Cena: 13 000원 

(Wydanie na zdjęciach jest z 2014 roku. Z tego co wiem teraz nieznacznie różni się okładkami) 


배우기 쉬운 한국어 
Easy to learn Korean Podręcznik ten kupiłam w antykwariacie i wiele razy pomógł mi, kiedys szukałam dodatkowych informacji o konkretnej gramatyce. Nigdy nie korzystałam z niego typowo ucząc sie koreańskiego gdyż jest podręcznikiem raczej smutnym. Brak kolorów i wyróżnień kompletnie na mnie nie działa i nauka staje się nudna i monotonna. Jednak osobom lubiącym taki styl jak najbardziej mogę go polecić. 
Podręcznik jest po koreańsku, a każdy poziom zamknęty jest w jednej książce. Podręcznik zawiera płytę CD.

Czy nadaje się do samodzielnej nauki w domu? Może być

Cena: 19 000원


폴란드인을 위한 한국어
Koreański dla Polaków 

Książka która wzbudza bardzo dużo emocji, a której zwyczajnie nie lubie. Jest ona po polsku, co powinno być dużym ułatwieniem dla osób posługujących się tym językiem, ale nic bardziej mylnego. Gramatyka, partykuły, zasady itd wytłumaczone są językiem którym posługują się filologowie. Książka jest trudna, nieprzyjemna i skomplikowana. Dużo łatwiej uczyło mi się z książek napisanych po angielsku lub po koreańsku. W dodatku kolejnym minusem jest fakt, że dostępna jest na rynku... koreańskim. Dla osób mieszkających w Polsce zostaje tylko opcja zamawiania jej przez internet. 
Dostępne są 3 poziomy. 

Czy nadaje się do samodzielnej nauki w domu?  Moim zdaniem jest kiepskim materiałem do samodzielnej nauki jesli nie jest się zaznajomionym z pojęciami gramatycznymi. Ja np juz dawno zapomniałam co to przydawka przymiotna. 

Cena: 20 000원


 외국인을 위한 한국어
Koreański dla obcokrajowców 
Hankuk University of Foreign Studies


Książka z której uczyłam się jeszcze w Poznaniu i z której korzystają uczniowie wyjeżdzający na wymiene na Wede. Prosta i przejrzysta, ale nie jest to książka która mnie zachwyciła. Gramatyka jest wytłumaczona po angielsku, słownictwo również. Do książki można dodatkowo dokupić ćwiczenia. 

Czy nadaje się do samodzielnej nauki w domu? Książka nadaje się do samodzielnej nauki. 

Cena: 18 000원 

이민자 를 위한 한국어 와 한국 문화 
Koreański i kultura koreańska dla imigrantów 

Książka stworzona dla osób uczęszczających na The Korean Immigration and Integration Program i planujących zostać w Korei na stałe. Książka jest do nauki z lektorem, ale może również przydać się jako książka dodatkowa dla osób uczących się koreańskiego. Gramatyka w tej książce jest znikoma i prawie wcale nie wyjaśniona, gdyż podręczników skupia się na nauce radzenia sobie w codziennych sytuacjach w Korei i po koreańsku. Zawiera wiele słownictwa dzięki któremu łatwiej nam będzie zrobić pranie czy zakupy przez internet, a tego nie ma w typowych podręcznikach. 

Czy nadaje się do samodzielnej nauki w domu? Tylko jako podręcznik dodatkowy 

Cena: 7 000원Czy to juz koniec? Oczywiście, że nie. Na półce wciąż mamy masę książek! Jeśli chcecie dowiedzieć się na temat jakieś konkretnej książki, chcecie więcej skanów lub macie pytania ~ Zapraszamy do pisania na maila oraz w komentarzach! 
W następym poście zamieścimy również linki do podręczników w pdf

Komentarze

 1. Czy w Polsce da się zakupić którąś z tych książek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiamy się, że ksiązki można znaleźć jedynie w sprzedaży internetowej

   Usuń
 2. Mogłybyście podać mi linki do zakupu tych książek? Z góry dziękuję ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nauka języka koreańskiego wydaje mi się tak odległa, że aż nieprawdopodobna. Jak widać są osoby które skutecznie uczą się właśnie tego języka. W sumie jest to jak najbardziej dodatkowe doświadczenie. Chyba, że ktoś myśli o tym, aby spędzić resztę życia w tym zakątku świata.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popular Posts