Jak szukać pracy w Korei?

Studia skończone, czas więc na nowy rozdział! Pomyślałam, że skoro jestem w trakcie szukania pracy to przy okazji podzielę się z Wami jak cały proces tutaj wygląda. Wcześniej pisałyśmy o pracy dorywczej w Korei (Tutaj i tutaj), teraz natomiast pora wziąć się za to już na poważnie.
W Korei rekrutacja (zwłaszcza do większych firm typu Samsung czy LG) odbywa się dwa razy do roku, wiosną i jesienią, i wtedy też pojawia się najwięcej ofert, jednak wszystko zależy od firmy i jak najbardziej pracę da radę znaleźć w innym terminie. Jeśli znamy koreański (a szczerze mówiąc, bez znajomości języka będzie nam naprawdę ciężko), to pracy głównie szuka się na tych portalach:
Trzeba tam założyć konto (lub zalogować się za pomocą Kakaotalka czy Facebooka), utworzyć swoje CV i można zaczynać! Ofert jest mnówstwo, jednak znalezienie odpowiedniej dla nas może nam zająć trochę czasu.
                Anglojęzyczne źródła też istnieją, i to nie tylko dla nauczycieli angielskiego. Najbardziej znane to


            Seoul Global Center http://global.seoul.go.kr/ (Business & Jobs > Job Search)


Dobrym sposobem jest też dołączenie do grup na Facebooku lub śledzenie konkretnych stron czy fanpage’y, np. takich jak

Modeling and Acting Jobs in South Korea (bardziej praca dorywcza, jednak jeśli ktoś marzy by zostać modelem/modelką można poszukać ofert tutaj) https://www.facebook.com/groups/749566985088903/


Ofert można szukać również na targach pracy. Targi takie odbywają się zazwyczaj w Coex’ie. Tutaj macie przykłady

Job Fair for International Students http://jobfair.contactkorea.go.kr/index.jsp
Job Fair for Foreign Residents http://www.seouljobfair.com/


Wejście na takie targi jest zazwyczaj darmowe. Wcześniej można zarejestrować się online, tam też stworzyć swoje CV i przy okazji od razu zapisać się na wstępną rozmowę z firmą, na której na zależy. Na stronach znajdziemy informacje o firmach i konkretne oferty pracy. Podczas targów często mają miejsce również prezentacje i warsztaty na temat pracy, pisania CV czy zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.


Jaką pracę znajdę w Korei? Czy po […] studiach znajdę pracę w Korei? Co studiować, żeby dostać pracę w Korei? Jakie zawód najszybciej/ najłatwiej znaleźć w Korei?  Na te i wszystkie podobne pytania nie ma jednej konkretnej odpowiedzi. Pracy ciężko szuka się tutaj nie tylko obcokrajowcom ale i samym Koreańczykom. Przy podstawowej znajomości języka też nie mamy co liczyć na jakieś niesamowite oferty. Problemy są również z wizą. Istnieje możliwość sponsoringu wizy przez firmę, jednak mimo wszystko większość woli osoby, które mają odpowiednią wizę pozwalającą na legalną pracę w Korei (np. wizę F2). Trzeba się też przygotować na to, że jeśli zaczniemy pracę w Koreańskiej firmie, proces może wyglądać tak, że prawdopodobnie najpierw przez jakiś czas popracujemy tam w ramach internshipu a później dopiero dostaniemy kontrakt. Wtedy też będziemy dostawać około 70-80% pensji. W większych firmach (np. Samsung) sam proces rekrutacji trwa dość długo. Najpierw jest screening dokumentów, poźniej testy wstępne, następnie rozmowy o pracę (czasem więcej niż jedna) i na samym końcu ogłoszenie wyników.

Ile zarabia się w Korei? Zależy od firmy, stanowiska, naszego doświadczenia i wielu innych czynników. Patrząc na oferty w Korei trzeba pamiętać o tym, że wypłata często podawana jest jako Yeon-bong (연봉), czyli dochód roczny. To ile dostaniemy „na rękę” trzeba sobie obliczyć. Najnowszą tabelę można sprawdzić tutaj:

연봉: dochód roczny     실수령액: wynagrodzenie "na rękę"

Na blogu „W Korei i nie tylko” pojawił się kiedyś wpis p.t. „Chcę do Korei” (http://wkorei.blogspot.kr/2016/02/chce-do-korei.html), który również nawiązuje do tematu. Zostawiamy linka do wglądu ;)


Komentarze

Popular Posts