Wolontariat w Korei Południowej



Co można jeszcze robić w Korei poza zwiedzaniem? Jak zdobyć nowych znajomych? Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Jak zaoszczędzić?  Odpowiedzią na to jest wolontariat. Jest to jedna z popularnych form spędzania czasu za granicą połączona z działalnością charytatywna, kulturową, edukacyjną itd. Zazwyczaj wykonuje się proste prace w zamian za nocleg i wyżywienie. Wolontariatów jest oczywiście cała masa, ale w tym poście chciałybyśmy opowiedzieć odrobinę o wolontariatach typowo dla turystów




WOLONTARIAT W GUEST HOUSE/HOSTEL

Wolontariat w hostelu lub guesthousie jest idealna opcją dla każdego kto chce zaoszczędzić na zakwaterowaniu przy niewielkim nakładzie pracy. Właściciele zwykle zapewniają pokój, ryż, ramyeon oraz proste przystawki takie jak kimchi czy prażony kim. W zamian oczekują odpracowania tego w hotelu zwykle przez około 3-4h dziennie lub pracy na recepcji. Idealne rozwiązanie dla osób chcących zostać w Korei dłużej niż miesiąc.
Przykładowy schedule:
-Reception-
Weekday shift (Mon-Fri) : 9am~12pm / 1pm~4pm / 4pm~7pm / 7pm~11pm
Weekend shift (Sat-Sun) : 9am~4.30pm / 3pm~11pm
-Cleaning-
3hrs/day ~ 6days/week : 11am~2.30pm / 3pm~6pm
(*The working hours can be changed/adjusted by the manager if needed*)
Zdjęcie ze strony kimcheeguesthouse


Wiele tego typu ofert pojawia się również na craiglist.




WYJAZD NA WOLONTARIAT

Organizacja workcamps.pl pomaga w dostaniu się na wolontariat w różnych częściach świata w tym również w Korei Południowej. Dostępne są zarówno krótkie programy 10-14 dniowe jak i te dłuższe 3 miesięczne. Wyjeżdżając na taki wolontariat mamy zapewniony pełen kompletny program, wyżywienie, atrakcje, czas wolny oraz zakwaterowanie. Wpisowe to zwykle około 350zł za cały pobyt. Idealna opcja by zawiązać wspaniałe przyjaźnie w Korei oraz poznać kraj od podszewki.



Kasia:

Osobiście byłam na takim wolontariacie już dwukrotnie. Pierwszy w 2011 roku na 10 dni w świątyni buddyjskiej, a drugi 3 miesięczny w szkole średniej. Oba bardzo dobrze wspominam. Udało mi się wtedy podszkolić mój koreański, nauczyć wielu przydatnych rzeczy, poznać wspaniałych ludzi, z którymi mam kontakt do dzisiaj.


W świątyni buddyjskiej podążaliśmy życiem mnichów, razem jedliśmy, spaliśmy i wstawaliśmy o zabójczej 3:50 rano, by zdążyć na poranna sutrę. W czasie dnia pomagaliśmy oczyścić teren świątyni, bawiliśmy się z dzieciakami, które przyjechały na temple stay oraz wspinaliśmy się w górach. Bycie buddystą nie jest obowiązkowe przy takim wyjeździe, to jedynie poszanowanie dla kultury i innych religii. Ogromnym plusem jest również to, że przez 10 dni przebywa się w otoczeniu gór, szeptów ludzi modlących się w świątyni i w atmosferze pełnej spokoju. Nigdy nie byłam tak zrelaksowana jak po pobycie tam.





Wolontariat w szkole średniej odbywał się na Ganghwa- do czyli wyspie położonej około 2h autobusem od Seoulu. Była to alternatywna szkoła średnia dla dzieci utalentowanych. Niestety nie były specjalnie utalentowane pod względem angielskiego i stąd właśnie obecność wolontariuszy. Szkoła zapewniała nam osobny, w pełni wyposażony domek, którym sami się zajmowaliśmy. Do jednego miejsca zazwyczaj wysyła się 2-3 wolontariuszy, w przeciwieństwie do krótkoterminowego, gdzie jest to 10 osób. Do naszych zajęć należała pomoc w obowiązkach szkoły i prowadzenie kilku zajęć angielskiego w tygodniu. Brałyśmy również udział w normalnych szkolnych zajęciach takich jak matematyka czy poezja. Szkoła zapewniała również zajęcia dodatkowe takie jak robienie mydła, rzeźbienie w drewnie, taniec, malarstwo itd. Na każdy weekend mieliśmy możliwość opuszczenia szkoły na wycieczkę do Seoulu lub innych okolicznych miast.







Jeśli zaciekawiły Was wolontariaty i macie pytania to koniecznie piszcie w komentarzach! Chętnie podzielimy się doświadczeniami i odpowiemy na wszystkie zagadnienia! 

Komentarze

  1. Chciałabym wziąć udział w tym wolontariacie w szkole średniej, jednak mam pytanie- jakie są kryteria uczestnictwa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi

    1. Takie są kryteria podane przez polska stronę :) Czasem zdarza się, że strona koreańska podaje dodatkowe wymagania jak umiejętność pracy z dziećmi itp.

      - Wolontariusz wyjeżdżający na workcamp musi mieć ukończone 18 lat w dniu rozpoczęcia obozu.
      Wyjazd osoby małoletniej wymaga pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych, którą należy dostarczyć na adres biura SPW w terminie do 2 tygodni od chwili otrzymania potwierdzenia rezerwacji miejsca na wybranym workcampie, nie później jednak niż 3 tygodnie przed rozpoczęciem workcampu.
      - Posiadać motywację do pracy w charakterze wolontariusza i predyspozycję do wybranej przez siebie pracy.
      - Znać język angielski lub język określony w opisie danego workcampu, w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się lub w stopniu określonym przez gospodarzy workcampu niezbędnym do wykonywania pracy.
      Akceptować zasady organizacyjne workcampów, które stanowią załącznik do niniejszych warunków.

      Usuń
  2. Czy te 350 zł to kwota za wszystkie opłaty (nie licząc lotu)? Jak bardzo zmienia się ta cena w zależności od długości uczestniczenia w takim wolontariacie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy jest możliwość, aby być w wolontariacie w domu dziecka/sierocińcu?

      Usuń
    2. To jest podstawowa cena za wolontariat krótkoterminowy. Zdarza się, że za dłogoterminowe trzeba jednak dopłacić troszkę więcej. Zazwyczaj jest to 200 euro.
      Jest to jednak jedyna opłata nie licząc lotu i ewentualnie ceny za autobus zeby dotrzeć na miejsce. Tam juz wszystko jest opłacone i zapewnione :D

      Jest taka możliwość. Jest również często opcja pracy w świetlicy przeznaczonej dla uboższych dzieci. Poniżej podaje link do wszystkich projektów w tym roku ^^
      http://www.volunteermatch.org.tw/IW/download/2017/IWO/IWO2017.pdf

      Usuń
    3. W jaki sposób aplikować do wolontariatu organizowanego przez IWO?

      Usuń
    4. Poprzez polska strone workcamps.pl. Jesli wolontariatu nie ma na liscie na ich stronie zawsze mozna napisac prywatnie maila i w ten sam sposob wyjechac. Wolontariaty krótkoterminowe od IWO zawsze sa na workcamps.pl ale czasem tych na dluzej nie ma i trzeba zapytac ^^

      Usuń
  3. Bardzo dziękuję za odpowiedź :) Mam jeszcze jedno pytanie - czy żeby wyjechać na taki wolontariat, trzeba posiadać wizę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do 3 miesięcy obywatele polski moga przebywać w Korei bez wizy. W razie potrzeby, jeśli wolontariat jest dłuższy to organizacje zajmuja sie sprawami wizowymi ^^

      Usuń
  4. Cześć ;-) Świetny wpis! Szukałam informacji odnośnie dłuższego wyjazdu do Korei (na rok czy też dwa), nawet nie pomyślałam o wolontariacie! Fajnie byłoby wyjechać nawet na trzy miesiące ;-) Ale mam pytanie czy wiecie drogie Panie jak można przebywać legalnie w Korei na około rok albo dłużej? Czytałam już sporo o studiach ale sprzedaż nerki (na opłacenie wszystkich opłat ze studiami związanymi) nie wchodzi w grę :-P Nauczanie angielskiego tylko dla Nativów... Znacie może inne możliwości? Dodam, że Au Pair odpada, pół świata dzięki temu zwiedziła ale nie mogę już na cudze dzieci patrzeć :-P Pozdrawiam Was gorąco ;-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Niestety nie licząc zatrudnienia o które jest trudno, nie ma żadnej innej możliwości na pozostanie w Korei przez dłużej niż 3 miesiące. Procedury wizowe są dużo ostrzejsze niż jeszcze kilka lat temu i zdobycie jakiejkolwiek wizy wymaga masy odpowiednich dokumentow. Jedyna opcja jest wiza run czyli chwilowy wyjazd zagranice (np Japonia) i powrot na kolejne 3 miesiace wizy turystycznej

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam, przy wyborze miejsca nie ma niestety Korei na stronie workcamp.pl więc w jaki sposób można podkreślić ze tam się chce jechac ?

    OdpowiedzUsuń
  7. Θέλετε να αγοράσετε ένα νεφρό ή θέλετε να πουλήσετε τα δικά σας
    νεφρό? Ψάχνετε για μια ευκαιρία να πουλήσετε τα νεφρά σας για χρήματα λόγω οικονομι κής κρίσης και δεν ξέρετε τι να κάνετε;
    Επικοινωνήστε μαζί μας σήμερα και θα σας προσφέρουμε μια καλή υπηρεσία.
    Προσφέρουμε 1.000.000,00 δολάρια ΗΠΑ για ένα νεφρό. Το όνομά μου είναι ο Γιατρός DAVID. Είμαι νεφρολόγος στο Κλινικό MAYO. Η κλινική μας ειδικεύεται στη χειρουργική των νεφρών και παρακολουθούμε επίσης
    Αγορά και μεταμόσχευση ζωντανών νεφρών.
    αντίστοιχο δότη. Βρισκόμαστε στην Ινδία, την Τουρκία, τις Ηνωμένες Πολιτείες. ΗΠΑ, Μαλαισία, Ινδία. Εάν ενδιαφέρεστε να αγοράσετε νεφρά,
    Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
    E-mail: mayoclinic55@gmail.com

    Για να ειμαι ειλικρινης
    Doktor Dawid.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popular Posts