Ile pieniędzy potrzeba na przyjazd do Korei?
Ten temat przewija się często i gęsto, ale absolutnie nas to nie dziwi. W związku z zapotrzebowaniem zdecydowałyśmy się po krótce napisać co ile kosztuje i ile właściwie pieniędzy potrzebujemy na wakacje w Korei.
Zacznijmy więc od początku czyli:
1 BILETY
Ceny biletów lotniczych zaczynają się często od 1600zł, a do wyboru mamy ogrom tych mniej i bardziej polecanych linii lotniczych. Gdzie kupić bilet? Za ile? To juz zależy od własnych preferencji czy woli się lecieć dłużej, a taniej. Czy może krócej i drożej? A może uda nam sie znaleźć bilety na których dolecimy tanio i szybko. Jakkolwiek by to nie było na bilety polecamy odłożyć około:
3000zł
2 NOCLEGI
W przypadku noclegów sytuacje mamy identyczną jak przy biletach. Każdy poszukuje czegoś innego i jednym świetnie się śpi w ośmioosobowym dormitorium, a inni szukają domowych klimatów. Dla każdego znajdzie się jednak nocleg i tylko od Was zależy gdzie chcecie spać.
Do wyboru mamy serwisy typu:
Ceny zaczynają się od około 15 000won co daje 50zł (guesthouse) i wzrastają wraz ze standardem i typem pokoju. Również ceny w dzielnicach czysto turystycznych mogą być wyższe.
Jeśli ktoś lubi przygody, to można też skorzystać z Couchsurfingu. Zaoszczędza się na noclegach i można poznać naprawdę interesujących ludzi.
JEDZENIE
Wiadomo, że każdy lubi co innego dlatego też zdecydowałyśmy się pokazać wam kilka wyrywkowych menu dzięki którym można lepiej zorientować sie w cenach jedzenia w Korei.
Kimbap Cheonguk 김밥천국
Jest najtańszą i ogólnie dostępna sieciówka w Korei. Zjeść można od 10 do 20zł i wybór potraw jest całkiem spory. Jednak mało który z lokali będzie dysponował anglojęzycznym menu lub zdjęciami potraw (czasem można znaleźć niektóre zdjęcia na ścianach). Wybierając się tam radzimy za wczasu poduczyć się nazw potraw by nie skończyć z diabelsko ostrą zupą i miską ryżu.
Kim Seon Saeng 김선생
To troche droższa wersja Kimbap Cheonguk김밥천국. Ceny też zaczynają się od około 12 zł za najprostszy kimpab. Tutaj można już trafić na angielską wersję menu.
Pomato (포마토)
Sieciówka w stylu 김밥천국 z nieznacznie droższym, ale prawie identycznym menu.
Fast food typu KFC, McDonald, Lotteria itd
Ceny zaczynają się od 10zł za pojedynczego burgera do 17zł za najtańszy zestaw. Większe burgery kosztują około 18-40zł za zestaw.
Wiele małych restauracji na mieście oferuje posiłki w cenie od 15- 40zł.
Do wyboru będą zupy, mandu, ryż i inne typowe potrawy które koreańczycy chętnie zamawiają w czasie lunchu. Oczywiście jak pisze wiele osób można też odżywiać się tzw street food, ale o ile nie chcemy na dobre zniszczyć sobie żołądka starym, niewymienianym olejem i miejscami które kontroli sanitarnej w swojej karierze nie widziały to street food polecamy jedynie od czasu do czasu.
Restauracje typu bufet
Tego typu miejsca oferują zwykle możliwość nieograniczonego jedzenia w przedziale 1~2h za cene około (10 000 – 30 000won) 30-100zł. W zależności od tego na co ma się ochotę są bufety z sushi, mięsem, shabushabu, sałatkami, ciastami itd.
Koreański kurczak
Kurczak jest zdecydowanie czymś co warto spróbować w Korei nie zależnie od tego czy zamawia się do domu czy je się na mieście. Idealny do piwa i chrupków, a najlepszy oczywiście w towarzystwie... może głownie dlatego, że ciężko samemu wsunąć całego kurczaka. Cenowo od 40 do 60zł za porcje (12 000won~ )
Koreański grill
Pojawiające się prawie w każdej dramie koreańskie barbecue jest miejscem w którym koniecznie trzeba zjeść. Problemem może być jedynie fakt, że większość z tych miejsc oczekuje przynajmniej 2 osób na jeden grill i można zostać nieobsłużonym przychodząc samemu. Cenowo to około 25zł (7 000won) za porcję, ale na jednej się zwykle nie kończy xd
Kawa
Kawa w Korei jest droga. O ile przy opcji take out możemy znaleźć kawe nawet za (3000won) 10zł to jeśli chcemy usiąść w kawiarni typu sieciówka jak Twosome czy Starbucks to za Americano zapłacimy około 15zł, a inne kawy nawet 20zł.
TRANSPORT
Za jeden przejazd metrem płacimy 1 250won czyli około 4zł. Przy dłuższych przejazdach czasem trzeba dopłacić 100~200won. Autobusy kosztuja od 4 do 8 zł i za ta cenę można dojechać nawet do miast w okolicy. Autobus z lotniska kosztuje w zależności od miejsca docelowego (ceny można sprawdzić na ich stronie KLIK), a przejazd metrem z lotniska do Seulu Express train 14 800won (50zł) All stops train 4250won (14zł).
ATRAKCJE
Everland – 54 000won (178zł) ale często można znaleźć kupony zniżkowe przez internet
Lotte World – 52 000won (170zł)
Lotte Tower – 27 000won (89zł)
Lotte World Aquarium – 29 000won (95zł)
COEX Aquarium – 28 000won (92zł)
Trick Eye Museum – 15 000won (50zł)
Gyeongbokgung (Pałac)- 3 000 (10zł)
https://www.onedaykorea.com/ |
Mamy nadzieję, że nasz wpis troche rozjaśnił kwestie związane z wycieczką do Korei. Jeśli macie dodatkowe pytania, lub jest coś co chcielibyście dodać do listy, zachęcamy do komentowania! Lista prawdopodobnie będzie aktualizowana co jakiś czas ;)
*** Ceny polskie są zgodne z aktualnym przelicznikiem. Wiadomo kursy walut nie są stałym wyznacznikiem ceny więc to może sie również zmieniać.
Kurs walut na dzień 19 listopada 2017
Jak jest z kartami Tmoney? Płaci się też za kartę czy za samo doładowanie?
OdpowiedzUsuńZa kartę też się płaci - chyba 4000 wonów jeśli dobrze pamiętam ;) ale jest to opłata jednorazowa więc i tak się opłaca
UsuńDokładnie karta kosztuje 4000won, ale można też znaleźć karty z idolami, breloki do kluczy lub telefonu, albo można zainstalować aplikacje tmoney w telefonie (jednak nie zawsze działa).
UsuńDostępna jest też Korea Tour card z róznymi zniżkami i ona również działa jako tmoney
Czekałem na taki post, choć sam nigdy nie wpadłem na to, by kogoś poprosić o napisanie go :D
OdpowiedzUsuńGdzieś tam głęboko tli się chęć na wyprawę do Korei (i nie tylko), ale jak na razie to tylko niewinne plany człowieka, który jeszcze nie znalazł pracy po magisterce... Także ten...
Jednakże mam pytanie takie – jeśli ktoś by się wybierał na trochę dłużej niż dwa tygodnie urlopu, bo wydaje mi się, że jeśli już planować takie wakacje, to wypadałoby jednak popracować ciężej i odłożyć więcej, by później nie żałować, że czegoś się nie zobaczyło lub żeby urlopie okazał się zbyt intensywny (przynajmniej tak sobie marzę o tym wyjeździe), dajmy na to 1,3-3 miesiące.
Przyznaję otwarcie, że nie sprawdziłem jak to potencjalnie może działać, a a nie zrobiłem tego głównie dlatego, że etap planowania mojego wyjazdu, póki co, ma status „urojonego”, więc nie wchodziłem w szczegóły, a jedynie myślałem nad tym, co chciałbym zobaczyć itd.
I odnośnie tego dłuższego pobytu. Czy oferty mieszkań w Korei przewidują takie „samodzielne” wynajmowanie „domu” przez cudzoziemców? W sensie, żeby nie podchodziło to pod usługi hotelarskie itd. ale wiązało się z myślą, że przyjeżdżam „na swoje”. Oczywiście mówię o takim wynajmie z przedpłatą/kaucją, tyle że na okres „jak wiza pozwoli” :D O ile dobrze pamiętam, tylko nie wiem, gdzie to usłyszałem/ przeczytałem, zwykle te krótsze umowy zawierane są na 1-2 lata. Jestem ciekaw jak to wygląda w praktyce, jakby to ująć, „nieturystycznej”. Czy da się na krócej i jak trudno buntów było w praktyce.
Z góry dziękuję ;)
Umowę można podpisać juz od 3 miesięcy. Nie każde biuro nieruchomości robi to chętnie, ale się zdarzają. Ja swego czasu bez problemu wynajmowałam i mieszkałam przez 3 miesiące tylko ;)
Usuńjesli chodzi o pienądze to trzeba zabrac ze sobą dolary i tam jakos je wymienic czy wystarczy zwykła karta płatniacza? :) pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMożna płacić kartą ale:
Usuńa) zdarza się, że karta nie działa
b) zdarza się, że mozna nią płacić, ale np nie da się wyciągnąc pieniędzy z bankomatu
c) zdarzają się zablokowania karty.
Dlatego polecamy zabrać dolary lub euro i wymienić je po przylocie :)
Bardzo praktyczny wpis! Korea od dawna za mną "chodzi" i na pewno wpis się przyda, gdy zdecyduje się wybrać w podróż do Korei :) pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńSuper artykuł. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń