Jak szukać pracy w Korei?
Studia skończone, czas więc na nowy rozdział! Pomyślałam, że skoro jestem w trakcie szukania pracy to przy okazji podzielę się z Wami jak cały proces tutaj wygląda. Wcześniej pisałyśmy o pracy dorywczej w Korei (Tutaj i tutaj), teraz natomiast pora wziąć się za to już na poważnie.
W Korei rekrutacja (zwłaszcza do większych firm typu Samsung czy LG) odbywa się dwa razy do roku, wiosną i jesienią, i wtedy też pojawia się najwięcej ofert, jednak wszystko zależy od firmy i jak najbardziej pracę da radę znaleźć w innym terminie. Jeśli znamy koreański (a szczerze mówiąc, bez znajomości języka będzie nam naprawdę ciężko), to pracy głównie szuka się na tych portalach:
Trzeba tam założyć konto (lub zalogować się za pomocą Kakaotalka czy Facebooka), utworzyć swoje CV i można zaczynać! Ofert jest mnówstwo, jednak znalezienie odpowiedniej dla nas może nam zająć trochę czasu.
Anglojęzyczne źródła też istnieją, i to nie tylko dla nauczycieli angielskiego. Najbardziej znane to
Seoul Global Center http://global.seoul.go.kr/ (Business & Jobs > Job Search)
People n Job https://www.peoplenjob.com/
LinkedIn https://www.linkedin.com/
Dobrym sposobem jest też dołączenie do grup na Facebooku lub śledzenie konkretnych stron czy fanpage’y, np. takich jak
Non-Teaching Job Seekers Korea https://www.facebook.com/groups/nonteachingjobseekerskorea/
Jobs, Working in Korea https://www.facebook.com/groups/273451999799/?hc_ref=ARTUXjhuRoUkXjl5wa2p37COnPwCdgRjtKqxKq9IWwIqclYCAiJrOkwI4cmke7kQjfA
Modeling and Acting Jobs in South Korea (bardziej praca dorywcza, jednak jeśli ktoś marzy by zostać modelem/modelką można poszukać ofert tutaj) https://www.facebook.com/groups/749566985088903/
Ofert można szukać również na targach pracy. Targi takie odbywają się zazwyczaj w Coex’ie. Tutaj macie przykłady
Job Fair for International Students http://jobfair.contactkorea.go.kr/index.jsp
Job Fair for Foreign Residents http://www.seouljobfair.com/
Wejście na takie targi jest zazwyczaj darmowe. Wcześniej można zarejestrować się online, tam też stworzyć swoje CV i przy okazji od razu zapisać się na wstępną rozmowę z firmą, na której na zależy. Na stronach znajdziemy informacje o firmach i konkretne oferty pracy. Podczas targów często mają miejsce również prezentacje i warsztaty na temat pracy, pisania CV czy zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Jaką pracę znajdę w Korei? Czy po […] studiach znajdę pracę w Korei? Co studiować, żeby dostać pracę w Korei? Jakie zawód najszybciej/ najłatwiej znaleźć w Korei? Na te i wszystkie podobne pytania nie ma jednej konkretnej odpowiedzi. Pracy ciężko szuka się tutaj nie tylko obcokrajowcom ale i samym Koreańczykom. Przy podstawowej znajomości języka też nie mamy co liczyć na jakieś niesamowite oferty. Problemy są również z wizą. Istnieje możliwość sponsoringu wizy przez firmę, jednak mimo wszystko większość woli osoby, które mają odpowiednią wizę pozwalającą na legalną pracę w Korei (np. wizę F2). Trzeba się też przygotować na to, że jeśli zaczniemy pracę w Koreańskiej firmie, proces może wyglądać tak, że prawdopodobnie najpierw przez jakiś czas popracujemy tam w ramach internshipu a później dopiero dostaniemy kontrakt. Wtedy też będziemy dostawać około 70-80% pensji. W większych firmach (np. Samsung) sam proces rekrutacji trwa dość długo. Najpierw jest screening dokumentów, poźniej testy wstępne, następnie rozmowy o pracę (czasem więcej niż jedna) i na samym końcu ogłoszenie wyników.
Ile zarabia się w Korei? Zależy od firmy, stanowiska, naszego doświadczenia i wielu innych czynników. Patrząc na oferty w Korei trzeba pamiętać o tym, że wypłata często podawana jest jako Yeon-bong (연봉), czyli dochód roczny. To ile dostaniemy „na rękę” trzeba sobie obliczyć. Najnowszą tabelę można sprawdzić tutaj:
연봉: dochód roczny 실수령액: wynagrodzenie "na rękę"
Na blogu „W Korei i nie tylko” pojawił się kiedyś wpis p.t. „Chcę do Korei” (http://wkorei.blogspot.kr/2016/02/chce-do-korei.html), który również nawiązuje do tematu. Zostawiamy linka do wglądu ;)
Komentarze
Prześlij komentarz