Mieszkania w Korei

Każdy kto zdecyduje się zamieszkać w Korei musi podjąć ważną decyzję. Gdzie mieszkać? Opcji jest sporo i postaramy się trochę o nich opowiedzieć.



Akademik (기숙사/ Kisuksa)
Jest to zwykle pierwszy i najprostszy wybór dla studenta. Brak dodatkowych opłat, depozytu i zmartwień dotyczących remontów. Można nawiązać wiele nowych znajomości, jak i liczyć na pomoc osób mieszkających tuż obok. Minusy? Tych jest sporo. Wiele akademików ma wyznaczoną “godzinę policyjną”, nie można gotować (niektóre akademiki nie posiadają wcale kuchni w budynku), pokoje są dość małe i często trzeba je dzielić ze współlokatorem, jest głośno na korytarzu, nie można swobodnie zapraszać znajomych. Mówimy jednak o akademikach znajdujących się w obrębie kampusu. Akademiki poza kampusem nie mają aż tylu reguł i są bardziej przyjazne obcokrajowcom, którzy zazwyczaj nie są przyzwyczajeni do tak dużej ilości zasad i ograniczeń. No i trzeba pamiętać, że w Korei akademiki są podzielone na żeńskie i męskie, koedukacyjnych tu raczej nie znajdziemy.  



Gosiwon (고시원)/ Gositel (고시텔)
Budynek gosiwonu względnie przypomina akademik. Czasem jednak jest to zwykły budynek użytkowy z kilkoma piętrami przeznaczonymi na mieszkania. Gosiwony często znajdują się w okolicach uniwersytetów, firm lub popularnych destynacji turystycznych. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które planują w Korei zostać trochę dłużej i nie chcą wydać dużych pieniędzy na mieszkanie. Ceny zwykle wahają się od KRW 200 000 ~ KRW 800 000, czyli około 670zł~ 2670zł za miesiąc. Pokoiki są malutkie i często nie zajmują więcej niż 10m2 łącznie z łazienką. Wygodą jest dostępność przez 24h, ochrona przy wejściu, często bezpłatny ramyeon oraz ryż, oraz brak dodatkowych opłat.


http://m.blog.naver.com/todaud47/110131204704

Boarding House ( 하숙집/ Hasuk Jib)
Jest to świetna oferta dla osób które mieszkając przy okazji chcą też podszkolić swój koreański. Jest to często opcja, gdzie wprowadzić można się do zwyczajnego koreańskiego domu, jeść koreańskie śniadania przygotowane przez właścicieli lub mieszkających tam Koreańczyków oraz prowadzić konwersacje po koreańsku. Zasadniczą różnicą pomiędzy homestay, a boarding house jest to, że nie jesteśmy tam sami. Spotkać można młodych Koreańczyków, którzy korzystają z taniej opcji na nocleg, turystów z zagranicy oraz studentów.
http://www.edaily.co.kr

One room/ Studio (원룸/ 스튜디오)
W tym miejscu zaczynamy mówić o mieszkaniach do wynajęcia. Zwykle mieszkanie można wynająć na pobyt powyżej 3 miesięcy i trzeba na nie podpisać umowę. Pojedyncze pokoje są niezwykle popularne, jednak znalezienie przyzwoitego lokum za niską cenę i z dobrymi warunkami nie jest łatwą sprawą. Pokoje nie są duże, a ich wielkość waha się pomiędzy 10~20m2. Największym plusem jest możliwość bycia ‘na swoim’. Nikt nie wtrąca się w nasze interesy, sami zajmujemy się segregowaniem śmieci, gotujemy na własną rękę i mamy tę niewielką przestrzeń tylko dla siebie. Minusem jest depozyt. Im większy depozyt, tym o lepszym mieszkaniu i niższym czynszu możemy myśleć. Depozyty to kwestia od 1 000 000 ~ ∞ KRW
http://www.kjroom.com
Officetel (오피스텔)
Officetel to oficjalnie nazwa dla unitu biznesowego, czyli mieszkania, które ma spełniać wszystkie najważniejsze potrzeby pracującego singla. Zwykle znajdują się w niedalekiej odległości od metra, sklepów i firmy, tak by na dojazdy tracić jak najmniej czasu. Opcja droższa niż one room, ale tańsza niż apartament.
http://cfile8.uf.tistory.com/image/235C1149577A1489058AAE
Two-room/three-room (투룸/쓰리룸)
Mieszkanie najbardziej przypominające polskie mieszkania w blokach. Dwa lub trzy pokoje, aneks kuchenny i łazienka.
http://cfile222.uf.daum.net/image/1302463C50766D28320223

Villa (빌라)
Pojęcie willi kojarzy nam się zwykle z opływającym bogactwem domkiem wolnostojącym z ogrodem, służbą i puchatym pieskiem biegającym koło basenu. W Korei jednak jest to określenie na mieszkalny budynek, dwu lub trzy piętrowy. W villach zwykle znajduje się kilka typów mieszkań, od oneroom po 2 lub 3 pokojowe.
http://cfile211.uf.daum.net/image/2553B43551BBE775090E7F

Apartamenty (아파트/ apaty)
Cel wielu koreańskich rodzin. Duże, przestronne mieszkania w wieżowcach. Kompleksy apartamentów to prawie malutkie miasteczka ze sklepami, spa, siłowniami, bibliotekami i placami zabaw. Wydawałoby się, że to mieszkania idealne, jednak ceny są ogromne. Rodziny biorą wieloletnie kredyty by być w stanie wykupić sobie miejsce w apartamentach.  
http://ggongjumom.tistory.com
http://idtc.tistory.com/111

Typy płatności

월세 (wolse) -
Płatność co miesiąc
전세 (jeonse) -
Jednorazowa wpłata dużej sumy, którą można odebrać po ukończeniu kontraktu na mieszkanie
매매 (meme) -
Zakup mieszkania za jego pełną wartość
보증금 (bojeunggym)
Security deposit, czyli depozyt mieszkaniowy. Zwykle idzie w parze z 월세 (wolse) i jest zwracany po ukończeniu kontraktu.

O tym jak my mieszkamy i w jaki sposób szukać mieszkania w Korei już w następnej notce. Zapraszamy do komentowania i zadawania pytań!


Kasia&Dori

Komentarze

  1. Oj 고시원 i jego rzeczywistosc zwykle nie jest taka kolorowa haha
    Wiekszosc pokoi nie ma okna, a wielkosc jest taka ze 1/3 lozka znajduje sie pod biurkiem :) Widzialem nawet 고시원, gdzie w ogole nie bylo lozka tylko jakis zwykly koc na ziemi, a wielkosc pokoju taka ze osoba o srednim wzroscie nie bylaby w stanie wyprostowac nog.
    Ten na zdjeciu wyglada bardzo przytulnie, ale cena za taki pokoj wystarcza spokojnie na wynajem wlasnego mieszkania. To juz lepiej sie przemeczyc troche w takim tanim pokoju bez okna i odlozyc na depozyt haha

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba pamiętać, że są osoby które zostają tylko na 3 miesiąca, a to zbyt krótko by nazbierać na depozyt, a nie chcą korzystać z akademika. Co do standardu to bywa różnie, bo znajome mieszkały w naprawdę ładnych gosiwonach, ale też nasłuchałam się historii o tych piekielnych ;)

      Usuń
  2. Na dobrą sprawę nie wiem czy ja w ogóle się w tamtych rejonach pojawię więc zdecydowanie wyboeram mieszkanie bliżej mnie. Na ten moment bardzo podobają mi się mieszkania w mojej rodzinnej Gdyni https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdynia.html więc najprawdopodobniej właśnie na nie się zdecyduje.

    OdpowiedzUsuń
  3. W sumie bardzo ładnie to wygląda i myślę, że ja bym się odnalazła w tych klimatach. Na tą chwilę jestem na etapie kupowania mieszkania w u nas w kraju więc tym się interesuję. Jak czytałam w https://cuk.pl/porady/ubezpieczenie-nieruchomosci-pod-kredyt to także bardzo istotne jest ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo cenne porady. Sam przymierzam się do zakupy mieszkania. Co prawda szukam nieruchomości w Polsce, ale powyższy artykuł również dla mnie jest bardzo pomocny.
    https://tradebest.pl/

    OdpowiedzUsuń
  12. Deweloper Bydgoszcz oferuje szeroki wybór mieszkań, które łączą w sobie nowoczesne rozwiązania architektoniczne z funkcjonalnością. Firma realizuje inwestycje w różnych częściach miasta, oferując mieszkania o wysokim standardzie. Deweloper zapewnia kompleksowe wsparcie klientom, oferując mieszkania zarówno na sprzedaż, jak i do wynajęcia, dostosowane do różnych potrzeb i budżetów. Jego oferta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popular Posts